1.           A Repülés Fizikája

 

            A repülés fizikájának megértéséhez először meg kell értenünk mi maga a repü­lés. A repülés szilárd alátámasztás vagy felfüggesztés nélküli lebegés és/vagy mozgás a levegőben.

            Az ember által megvalósított repülésnek két fő fajtája van. A levegőnél kön­nyebb anyagot tartalmazó, s annak emelő erejét felhasználó test repülése. Ilyen a léggömb, léghajó, hőlégballon. A másik fő csoport a levegőnél nehezebb testek re­pülése. A levegőnél nehezebb testek repülésének két fő feltétele van: a nehézségi erő legyőzése és a levegőben lévő repülőeszköz sebességének a megteremtése. A repülésnek 4 fő szakaszát különböztetjük meg: felszállás, vízszintes repülés, manőverezés, leszállás. A merev szárnyú repülőgépeknél a vonóerőt a belső égésű motorral hajtott légcsavar vagy sugárhajtómű hozza létre, míg a felhajtóerő (emelőerő) a megfelelően kialakított profilú repülőgépszárnyakon keletkezik, úgy hogy a szárny íves formájának köszön­hetően a fölötte elhaladó levegő gyorsabb, mint az alatta elhaladó levegő, ez lég­nyomáskülönbséget hoz létre és fölemeli a repülőt. Itt a levegőbeemelkedéshez ál­talában a földön elért csaknem vízszintes irányú sebességre van szükség.

 

 

A függő­legesen föl és leszálló repülőgépek csak egy bizonyos magasság után térnek át víz­szintes irányú pályára. A merev szárnyú repülőgépek csoportjába tartozik még a motor nélküli vitorlázó repülőgép, amely kezdeti mozgási energiáját motoros csőrlő­vel való indítással kapja meg vagy motoros repülőgép által vontatva éri el a szüksé­ges kezdősebességet, majd ezt az energiát fölvéve siklórepüléssel halad, közben a légáramlások emelő hatását is hasznosítja. Ezt nevezzük vitorlázórepülésnek. A ma­darakat utánzó csapkodó szárnyas repülés csak elvi jelentőségű maradt. A repülés hőskorában számtalan kísérlet történt, de a gyakorlatban kivitelezhető gazdaságos mechanikai konstrukció nem született. 

A nem merevszárnyú repülésnél a vonóerőt és az emelőerőt egyaránt egy belső égésű motorral hajtott, általában 3 vagy 4 lapá­tos forgó szárnyszerkezet állítja elő, s teszi lehetővé a tetszőleges irányú haladást, lebegést, sőt modernebb típusoknál műrepülő-figurák végrehajtását is. A hétköznapi nyelvben ezeket, a repülőszerkezeteket helikopternek nevezzük.

 A magassági repülés során a levegő sűrűségének csökkenése miatt mind a személyzetre, mind pedig a repülőgép szerkezeti elemeire különféle tényezők hat­nak: csökken a nyomás, a külső hőmérséklet -50 Celsius fok alá csökken, növekszik az ionizáló háttérsugárzás. A repülőgép manőverezhetősége csökken, függőleges repülési figurák nem hajthatók végre, csökken a hajtómű tolóerő fölöslege, a repülés csak égető (forszázs) üzemmódon végezhető, ami jelentős tüzelőanyag fogyasztás­sal jár. A tüzelőanyaggal és a kenőanyagokkal szemben az alacsony hőmérséklet miatt fokozottak a következmények. 3000m fölött szükséges az oxigén használata, 4000 m fölött pedig a repülés biztonságosan csak hermetikus fülkében hajtható végre. A személyszállító repülőgépeken 2000-3000 m-es magasságtól biztosítják az utasoknak a túlnyomást, ami szükséges az utasok megfelelő közérzetéhez. A katonai repülőgépeken a pilótákat a hermetikus fülke esetleges sérülése esetén speciális magassági felszerelés védi. A sugárhajtású repülőgépek csúcsmagassága 35-40 km, az utasszállítóké általában 12-14 km. A légcsavaros repülőgépek 14-16 km-ig a vi­torlázó repülőgépek 15 km-ig emelkedhetnek.

            A repülőgépszárny a repülőgép szerkezeti eleme, amely a repüléshez szüksé­ges. A szárny termeli a felhajtóerőt. A repülőgépszárny a haladási irány sebesség szerinti metszetekben aerodinamikai profilokból álló vékony, a metszetek síkjára me­rőleges síkban nagy kiterjedésű térbeli merev szerkezet. A szárnyat fesztáv, felület, nyilazási szög, és „V” beállítása alapján szokták jellemezni. Hasonló jellemzőket ad­nak meg a vezérsíkokra is. Vannak egy-két és többszárnyú repülőgépek is. Az egy­szárnyú gép a monoplán, az egymás felett elhelyezett kétszárnyú a biplán, az egy­más mögött elhelyezett szárnyakkal rendelkező gép a tandem. Ha a vízszintes ve­zérsík a szárny előtt helyezkedik el, akkor a gépet „kacsa-elrendezésű” gépnek ne­vezzük. A repülőgépszárny formája ellipszis, téglalap, trapéz, hátranyilazott, előre­nyilazott, delta és gótikus alakú lehet. Terhelésfelvétel szempontjából a repülőgép­szárny fontos jellemzője a szárnyfelület egy négyzetméterére eső felületi terhelés (kg/m2), a gép össztömegének és szárnyfelületének hányadosa. A kis repülési se­bességeken (pl. fel- és leszállás) a megfelelő nagyságú felhajtóerőt a korszerű szárnymechanizáció biztosítja, amely jelentősen növeli a szárny felületét.

             A repülőgép-hajtómű a repülőszerkezetet a földön és levegőben mozgató gépi berendezés, amely magában foglalja a belső égésű hőerőgépet és a toló-/vonóerőt, létrehozó elemet is.  Hajtóművek fajtái: a dugattyús légcsavaros repülő­gépmotor (belső égésű motor), a gázturbinás légcsavaros és gázturbinás sugárhaj­tómű. Ezek szerkezetileg eltérnek egymástól, de alapvető tulajdonságuk megegye­zik: a toló- illetve vonóerő előállítására a tüzelőanyag elégetésekor felszabaduló energiát használják.  Mindegyik propulziós hajtású, a levegőt a gép haladási irányá­val ellentétes irányban gyorsítják fel, a reakcióerő hajtja a járművet. A repülőgépmo­torhoz csatlakozik a vonó-/tolóerőt létrehozó légcsavar, a sugárhajtóműnél a tolóerőt a hajtóműből a fúvócsövön át nagy sebességgel kiáramló gázok hozzák létre. A mo­toros-légcsavaros repülővel kb. 700-800 km/h sebességet és 11-12 km-es magassá­got lehet elérni. A gázturbinás-sugárhajtóművekkel a hangsebesség mintegy három-három és félszerese érhető el. Nagy előnyük, hogy az időjárástól függetlenül kön­nyen indithatóak , kenőolaj-fogyasztásuk csekély, olcsó üzemanyaggal működnek. Teljesítményük növelésére különféle változatokat fejlesztettek ki (egy vagy kétáramú, utánégetős, lüktető sugárhajtómű). Rakétahajtóművet csak különleges, gyorsító cé­lokból alkalmaznak repülőgépeken.